4. A XIX. század második felének eseményei (1857-1885)
4. A XIX. század második felének eseményei (1857-1885)
1863-ban készült a kányi templom szép, szláv hagyományú körmeneti keresztje („halottas kereszt”), amelyet temetésekkor használunk.
1868-ban a templom újból meg lett erősítve.
1870-ben lett megvásárolva egy ház iskolának Kányban 160 Ft-ért, mely vert falból épült és szalmával volt fedve. A görög katolikus elemi iskola egyébként 1948-ig, az államosításokig működött Kányban.
1872-ben épült a görög katolikus iskola Perecsén a hívek által, szintén vert falból és szalmával fedve.
Ugyanezen évben a templomtető új fazsindellyel lett befedve.
1873-ban újra nagy kolerajárvány tört ki az egyházközség területén. 44 születés és 112 halálozás volt, ebből 49 kolerában.
1875-ben a hívek adományaiból és a vallásalap 300 Ft-os támogatásából a templomtorony be lett fedve.
1876-ban nagy tűzvész pusztított: a toronytető megsemmisült, a templom és a paróchia súlyosan megsérült, a falu is leégett. A tűzben a két harangból az egyik elolvadt, a másiknak meg a koronája pusztult el. A templomtető zsindellyel gyorsan be lett fedve, a paróchia keleti felén zsindellyel, a többi részén pedig szalmával lett borítva.
1877-ben a templom felújítására a Minisztérium 1000 Ft segélyt küldött három részletben. A templom felújítás 1877-1881-ig tartott. A munkálatokat végezték: Gál építőmester, valamint Gebe és Hajdú ácsmesterek. Az ikonosztázt szétszedték, majd újra összeállították. A felújításra a hívek 500 Ft-ot adományoztak. A templom ünnepélyes fölszentelése 1881-ben történt.
Az Eperjesi egyházmegye 1878. évisematizmusa viszont már a hívek számának jelentős csökkenéséről számol be, aminek okát nem ismerjük pontosan. Szerepet játszhattak benne a gyakori járványok is. Az anyaegyház híveinek száma a felére apadt.
KÁNY
222
Büttös
113
Perecse
223
Krasznik
21
Buzita
175
Reste
110
Jánok
37
Péder
4
Litka
16
Vajda
41
Lyuba
5
Cseb
10
Alsólánc
15
Összesen:
992
1879-80-ban épült az istálló a paróchiai udvaron.
Az elpusztult harangok helyébe újak öntettek. 1877-ben egy 149 kg-os, 1880-ban pedig egy 68 kg-os.
A nagyobb harang fölirata:
„Tóth Miklós őméltósága eperjesi püspök úr kegyéből és a kányi g. kath. egyházhoz tartozó hívek adományaiból öntetett az Isten dicsőségére. Öntötte Farkas Lázár 1877 Kassa.”
A kisebb harang felirata:
„Zubriczky Gliczéria kányi lelkészné, id. Galajda Mihály perecsei és Leso aAnna kányi lakosok öntették az Isten dicsőségére: öntötte Farkas Lázár 1880.”
1884-ben a falu sajnos újból leégett.
Canonica visitatio (Kánoni látogatás) az egyházközségben 1877-ben
1877-ben jeles esemény volt Kányban: kánoni látogatás, amelynek a teljes jegyzőkönyve fennmaradt az egyházközség irattárában. Részt vettek rajta: Tóth Miklós eperjesi püspök, Sztempák Ignácz, Artim János papok és Kotradov Mihály püspöki titkár.
A jegyzőkönyv megemlít néhány istentiszteleti sajátosságot és szokást, amelyek azóta meg is szűntek.
– Pünkösdtől a templombúcsú napjáig szombatonként a hívek ingyenesen a templomi földeken dolgoztak, ugyanakkor a vecsernyén is részt vettek.
– Szent Liturgiákon a „Szent, szent, szent…” („Szvját, szvját, szvját…”) helyett a „Szent vagy, Uram, szent vagy…” , a „Téged éneklünk…” („Tyebe pojem…”) helyett pedig a „Térdet, fejet hajtok…” kezdetű római katolikus énekeket énekelték, és a püspök ezen szokásokat megszüntetendőnek jelentett ki.
– Kányban az összes istentiszteleteket egyházi szláv nyelven végezték, a prédikáció és búcsúztatók is szláv nyelven folytak. A magyar nyelvű filiákban a prédikációk már magyarul folytak.[1]
– Húsvét 2. napján a hívek körmenetben vonultak ki a temetőbe halotti emlékszertartásra. (Ez a szokás egyébként nem ismeretlen a szláv egyházakban.)
– A keresztség szentségét a templom előcsarnokában az ún. „capellá”-ban végezték. (Ez egyébként a szertartás végzésének igazi, kanonikus helye, hiszen a keresztég által lépünk be az Egyházba.)
[1] A Kányi egyházközségben a nyelvváltás hosszú folyamata itt is tetten érhető. Az 1800-as évek legvégéig Kányban megmaradtak a szláv nyelvű istentiszteletek és prédikációk, ám a filiákban – ahol más vallású és inkább magyar nemzetiségű hívek voltak többségben – már a. XIX. században is magyarul mentek a temetési búcsúztatók. (1948-ig csak Kányban volt görög katolikus templom, a temetéseken kívül minden más istentisztelet csak Kányban volt megtartva.) A XX. század elején már biztos adatunk van arról, hogy az anyaegyházban is magyarul végeztek mindent. Ez azért érdekes mert más vidékeken – pl. a nagyobb nyírségi paróchiákon, vagy Hajdúdorogon – már az 1800-as évek közepén is szinte teljesen magyarul folytak az istentiszteletek. Kány, mivel kicsi és zárt közösség volt, így tovább meg tudta őrizni szláv identitását. A ruszin nyelvet egyébként az 1970-es (-80-as) évekig még beszélték a községben, amire a mostani idősek még világosan emlékeznek.