8. Az utolsó két évtized eseményei (1989-napjainkig)
8. Az utolsó két évtized eseményei (1989-napjainkig)
1990-ben készül el a kányi templom harangjainak automatizálása.
1991-ben görög katolikus ifjúsági találkozó volt Kányban, ahová az egész országból érkeztek fiatalok, akik a kányi családoknál voltak elszállásolva.
1992-ben jelentős felújításra: a templom tetőszerkezetének teljes cseréjére került sor, a falubeliek is jelentősen kivették részüket a munkában.
1993-ban készülnek el az I. és II. világháborús hősöknek – név szerint is – emléket állító emlékművek Kányban, Bütttösön és Perecsén.
Ugyanezen év augusztusában az ungváriénekkar adott koncertet a kányi templomban.
1997-ben megvásárlásra kerül egy ingatlan Krasznokvajdánkápolna kialakításának céljából.
Ugyanezen évben fejeződött be a büttösi kápolna kialakítása (a volt iskolaépület tantermi részéből torony és szentély hozzákapcsolásával), berendezése és májusban volt a fölszentelése.
Decemberben kerül sor a kányi templom teljes fapadlójának cseréje vörösfenyőből Kállai László szendrői asztalosmester munkája. Ezzel egy időben Újlaki József edelényi vállalkozó vezeti a belső vakolat és a külső homlokzat javítását.
1998-ban sor kerül a kányi templom teljes belső festésére Balogh Elemér dekoratőr-címfestő vezetésével. A Műemlék Hivatal engedélyével elkészül a templomi padok teljes cseréje. Az új padok – melyek stílusban és méretekben is az eredetieket követik – szintén Kállai László munkái.
Ugyanezen évben kerül sor a krasznokvajdai kápolna kialakítására – a volt önkormányzati lakóépületből – négy szoba egybenyitásával.
1999-ben elkészül a kányi templom Evangéliumos könyvének felújítása,újrakötése (zománcos képei a XIX. századból valók).
Ugyanezen évben új bejárati ajtó készül a templomba, valamint sor kerül a karzat padlózatának cseréjére, melyek Ramács Csaba encsi asztalosmester munkái.
Augusztus 14-én Szilárd püspök megáldja a belülről teljesen felújított kányi templomot a templombúcsú napján, amely pályázati pénzből és a hívek adományaiból valósulhatott meg.
2000. június 23-án Szilárd püspök fölszenteli a krasznokvajdai kápolnát Keresztelő Szent János születésének tiszteletére. Ugyanezen évben elkészül a kápolna kerítése és járdái.
2001-ben a templombúcsúnkerül megáldásra a mintegy száz esztendős büttösi harangláb, mely már nagyon rossz állapotban volt, de a Varga család adományából teljes felújítása megtörtént. (A kápolna kialakítása előtt ebben voltak a harangok, s itt gyűltek össze imádkozni a hívek, itt szentelte meg a kányi pap a húsvéti ételeket Húsvét reggelén stb.)
A 2001. évi népszámlálásadatai már még inkább mutatják a szomorú valóságot, ami a hívek számának újabb csökkenését mutatja.
KÁNY
56
Büttös
89
Perecse
10
Krasznokvajda
82
Összesen:
237
Az egyházközség híveinek száma egy évszázad alatt (Vö. az 1903. évi sematizmus adataival) a negyedére zsugorodott. De az 1982. évi sematizmus számaihoz képest is jó száz fővel apadt a híveink száma. Kánybanfelére csökkent a görög hívek száma. A filiákban is jelentős a csökkenés, Krasznokvajda kivételével, ahol napjainkban még nőtt is, a beköltözők „jóvoltából”. A környékbeli tanyák pedig (Alsó- és felső-Lyuba, Kányi csárda) gyakorlatilag kihaltak. (A Kányi csárdán ma még lakik négy hívőnk.)
2003-ban készül el a kányi templom toronysisakjának fedése vörös rézzel Szórádi András csengerújfalui bádogosmester és fiai munkája. Ebben az évben új belső, hőszigetelt ablakok készülnek a templomba, melyek szintén Ramács Csaba munkái.
Elkészül a krasznokvajdai kápolna ikonosztáza, a fa-állványzat Ramács Csaba, az ikonok megfestése Dr. Kárpáti László miskolci ikonfestő munkái. A megszentelésre a templombúcsún került sor.
Sor kerül a kányi templom teljes külső helyreállításra; szellőző vakolat, vízelvezető árok, dréncsövek elhelyezése és teljes festés készül el, Németh Barnabás felsőzsolcai vállalkozó vezetésével. A munka jelentős részében segítettek a kányi férfiak is. A felújítást pályázati pénzekből, dr. Ódor Ferenc, a megyei közgyűlés elnökének támogatásával és a kányi, ill. innen elszármazott híveknek az adományaiból sikerült megvalósítani.
Szeptember 28-án Szilárd püspök megszenteli a kívülről teljesen felújított templomot.
2004-ben elkészül a kányi paróchia központi fűtésének a beszerelése, mely Galajda Péter munkája.
Ugyanezen évben készül el a büttösi templom teljes fapadlózatának és a padoknak a cseréje, Ramács Csaba, a község szülöttjének a munkái.
Ugyanezen év augusztusában végzi első Szent Liturgiáját Perecsén Zajácz Gábor újszentelt pap, a község szülöttje.
2005-ben elkészülnek a krasznokvajdai kápolna padjai, szintén Ramács Csaba munkája.
Ugyanezen év decemberében Encsen „pihent meg” egy napra a máriapócsi csodatévő Istenszülő kegykép, amikor is egész napos virrasztás volt a templomban. Az egyházközségből ötven fővel vettünk részt az encsi zarándoklaton, ami nagyon nagy dolog, látva a hívek összlétszámát.
2006-ban elkészül a kányi templom éjjeli, külső látvány-megvilágítása, amely Pálinkás Béla görömbölyi mérnök munkája a hívek és az egyházmegye támogatásából.
2007-ben sikerül felújítani a kányi templom régi sírleplét (plascsenyicáját, készült Galíciában, a XIX. század végén) adományból a miskolci HOM-ban, Okruzsnaja Irina restaurátor munkája.
Ugyanezen évben készül el a krasznokvajdai kápolna két diakónusi ajtaja, mely Dr.Kárpáti László munkája; ezzel teljessé vált az ottani ikonosztáz is.
2008-ban felújításra kerül a kányi templom Szent Háromság gyertyatartója (1900 körül készült, az Auerbauer cég munkája), mely teljes egészében a hívek adománya. A restaurálást Okruzsnaja Irina,Bánfalvi Ferenc és Kozmáné Bányi Judit végezték, a HOM munkatársai.
Októberben elkészülnek a krasznokvajdai kápolna új, hőszigetelt ablakai, és az új bejárati ajtó, melyek Ramács Csaba asztalosmester munkái.
2008. október 31-énfőpapi Liturgia volt Kányban Fülöp püspök atya és az esperesi kerület papságának szolgálatával hívek nagyszámú részvétele mellett.
2009-ben kerül felújításra a kányi templom régi, körmeneti keresztje (1863-ból) a hívek adományából. A restaurálást Okruzsnaja Irina és Bánfalvi Ferenc végezték, a HOM munkatársai.
Ugyanezen évben teljes felújítás történik a paróchiai gazdasági épületen, mely Miklós László irotai vállalkozó és társai munkája; az egyházmegye és az egyházközség felesben állta a költségeket.
Augusztusban a világhírű Szent Efrém férfikar adott gyönyörű egyházzenei koncertet Kányban.
2009. szeptember 8-án a templom történetében először papszentelésre került sor. A kányi gyökerekkel rendelkező, Kondás András diakónust pappá szentelte Fülöp püspök atya. A főpapi Liturgián húsz pap és egy diakónus szolgált és több mint 400 hívő volt jelen.
Október 31-én Fülöp püspök atya Büttösön megszenteli a kápolna új, Krisztus és Istenszülő ikonjait (jelképes ikonosztáz), melyeket dr. Kárpáti László festett a hívek adományaiból. Az alkalomra szép számmal gyűltek egybe a büttösiek.
Novemberben beszerelésre kerül a kányi templomban a hangerősítő berendezés.
Decemberben sikerül elhozni a csenyétei volt (görög-római) kápolna harangját Krasznokvajdára, a kápolnába a baktakéki paróchus áldásával és támogatásával
2010. júniusában egyházközségi zarándoklat volt a Felvidékre autóbusszal. Eperjesen megtekintettük a gör. kath. püspöki székesegyházat, ill. a főteret, majd Svidniken (Felsővízköz) a gör. kath. templomban Parakliszt és Szent Liturgiát végeztünk. Ezután a ladomirovai ősi (1742-es) fatemplomot látogattuk meg. Hazafelé még Rovne (Róna) és Mlynarovce (Molnárvágása) templomait kerestük fel. A zarándoklaton az egyházközség hívei és környékbeliek vettek részt.
2010. június 24-én a krasznokvajdai kápolna fölszentelésének 10. évfordulóját tartottuk. Az ünnepi Liturgiát vezeti és prédikál Ft. Lakatos László ny. lelkész, vele együtt szolgál Hornyák János boldogkőváraljai paróchus, a község szülöttje és a templom lelkésze. Hívek nagy számú részvételével zajlik az ünnep, melyet agapé követ a templom előterében.
November 1-én kerül sor a kányi új (felső) temető felújított ravatalozójának megáldására mely pályázati pénzből készült a falubeli közhasznú dolgozók segítségével.
2011. februárjában elkészül a kányi templom új főpapi trónusa diófából, Ramács Csaba asztalosmester munkája.
Májusban új szentségtartó (kivót) készül a perecsei templomba, mely Laczkó Attila szászfai asztalos munkája, az ajtaján lévő faragások pedig Petneházi László gagyvendégi fafaragó keze munkáját dicsérik.